تاريخ : چهارشنبه شانزدهم فروردین ۱۳۹۱ | 7:54 | نویسنده : حسین کامفر
حج و زیارت استان آذربایجان شرقی با عرض تسليت به مناسبت ايام شهادت صديقه طاهره حضرت زهرا (س) و با استعانت از خداوند سبحان و توسل به ساحت قدسی پیامبر اعظم (ص) و ائمه طاهرین (ع) از کلیه متقاضیان محترم واجد شرایط در استان دعوت می نماید با توجه به نکات مشروحه ذیل به یکی ازکاروانهایی که مشخصات آنها در این اطلاعیه اعلام گردیده و ازطريق پايگاه اينترنتي حج و زيارت استان به نشاني www.hajazs.ir   نيز قابل دسترس مي باشد مراجعه و مقدمات تشرف خود را فراهم نمایند :
الف- مشمولین تشرف :
1- متقاضیان دارای اسناد 000/000/8 ریالی که تا تاریخ 29/12/1378 در یکی از شعب بانکهای ملی ثبت نام نموده اند منوط به آنکه برابر مفاد فراخوان های مکرر سازمان به یکی از شعب بانک ملی  مجهز به شبکه سیبا  مراجعه و نسبت به تبدیل سند خود به سند  000/000/10 ریال اقدام نموده باشند و یا در مهلت باقیمانده نسبت به تبدیل سند خود اقدام نمایند .
2- کلیه صاحبان اسناد 000/000/10 ریالی که از 1/1/1379 لغایت 20/5/1384 در یکی از شعب بانک ملی ثبت نام نموده اند.
3- کلیه افرادی که در سنوات گذشته با سند اولویت دار در کاروان ها ثبت نام نموده اند و به دلایلی مشرف نشده اند و اصل سند حج تمتع آنان از طریق مدیر کاروان به سازمان حج و زیارت تحویل شده است منوط به آنکه ابتدا به منظور روشن شدن وضعیت بستانکاری خود به امور مالی حج و زیارت استان مراجعه کنند و سپس با دریافت نامه رسمی و چک مبلغ بستانکاری به بانک ملی مراجعه و نسبت به دریافت سند جدید 000/000/10 ریالی دارای اولویت تشرف اقدام نمایند .
ب- تاریخ پذیرش در کاروان ها :
ان شاءا... پذیرش در کاروانها ازساعت 8 صبح روز پنجشنبه مورخ 17/01/91 آغاز خواهد شد و تا تکميل ظرفيت هريک از کاروانها حداکثر تا پنجشنبه 24/01/1391 ادامه خواهد داشت. گرچه ذخیره جا و ثبت نام به صورت اینترنتی انجام خواهد شد، لیکن ناظرین حج و زیارت استان بمنظور رعایت نظم و نظارت بر روند ثبت نام  در دفاتر کاروان ها حضور خواهند یافت .
تذکر مهم 1 : چنانچه در زمان تعیین شده ، ظرفیت کاروانها تکمیل نشود،از متقاضیان اولویتهای بعدی دعوت بعمل خواهد آمد . لذا تاکید می گردد که دارندگان اولویت تشرف فوق الذکر،حتمادر مهلت مقرر جهت ثبت نام به کاروان مورد نظر مراجعه نمایند .
تذکر مهم 2 :ظرفیت، هزینه سفر و تاریخ رفت و برگشت کاروانها قابل تغییر نبوده و امکان جابجایی پس از ثبت نام مقدور نیست لذا در هنگام انتخاب کاروان، افرادی که مایل به همسفر شدن با آشنایان و بستگان خود هستند با هم ثبت نام نموده و شرایط کاروان در خصوص هزینه سفرو سایر موارد را مدنظر قرار دهند تا بعدا دچار مشکل نشوند . ضمناً هنگام ثبت نام در کاروان لازم است شخص متقاضی و یا بستگان درجه یک وی حضور یافته و با رعایت نوبت نسبت به ثبت نام اقدام فرمایند .
 
ج- مدارک مورد نیاز جهت پذیرش در کاروان ها :
ü     - نسخه اصلی سند ثبت نامی 10.000.000 ریالی به همراه تصویر آن برای کلیه مشمولین.
ü     - اصل شناسنامه به انضمام تصویر تمام صفحات شناسنامه .
ü     - اصل کارت ملی بانضمام تصویر آن.
ü     - دو قطعه عکس 4×6  مطابق عکس گذرنامه .
ü     - چهار قطعه عکس 4×3 مطابق عکس گذرنامه.
 * توضیح 1 ) : قبض مخصوص هزینه سفر حج تمتع سال 1391 توسط مدیر کاروان و پس از قبولی در معاینات پزشکی پزشک کاروان  صادر خواهد شد تا زائرین محترم با مراجعه به بانک به همراه اصل سند علی الحساب اولیه جهت محاسبه سود سپرده گذاریاز محل مشارکت در عقود اسلامی و واریز وجوه مابه التفاوت و دریافت قبض تائید شده از بانک و تحویل آن به مدیر کاروان اقدام نمایند.
* توضیح 2 ) : زائرین محترم حداکثر یک هفته پس از دریافت قبوض مذکور،فرصت خواهند داشت تا با مراجعه به بانک نسبت به پرداخت مبلغ ما به التفاوت و اعاده آن به مدیر کاروان اقدام کنند . در غیر اینصورت منصرف از سفر تلقی شده و مدیر کاروان موظف است نسبت به پذیرش افراد جایگزین با هماهنگی حج و زیارت استان اقدام نماید .
 تذکر :
1) متقاضیان محترم تصویر سند اولیه وتصویرقبض واریز ما به التفاوت را تا پایان سفر همراه داشته باشند .
2) زائرین گرامی در قبال تحویل مدارک فوق از مدیر کاروان رسید دریافت می نمایند .
3) زائرین محترم هنگام ثبت نام شماره تلفن همراه خود یا تلفن همراهی که در سفر از آن استفاده خواهند کرد را جهت تماسهای ضروری به مدیر کاروان ارائه فرمایند.
 
د- روش هاي ثبت نام :
در سالجاری نیز همچون سال گذشته متقاضیان اعزام به حج تمتع علاوه بر مراجعه حضوری به کاروانهای مجاز، می توانند بصورت غیر حضوری نسبت به انجام مراحل ثبت نام اقدام نمایند که بدین ترتیب دو روش ثبت نام حضوری و غیر حضوری بادر نظر گرفتن نکات ذیل انجام خواهد پذیرفت:
v باآغاز زمان پذیرش (8 صبح روز پنجشنبه 17/01/90 )سیستم ثبت نام فعال شده و کلیه متقاضیان می توانند از طریق اینترنت و مراجعه حضوری نسبت به ثبت نام در کاروانهای اعلام شده اقدام نمایند .
v    زائران گرامی اگر بهر دلیلی موفق به رزرو جا از طریق سایت نشدند به کاروان مورد نظر مراجعه و نسبت به ثبت نام حضوری اقدام نمایند.
v    زائرانی که از طریق اینترنت موفق به ثبت نام شدند، سریعاً با در دست داشتن مدارک به کاروان مورد نظرمراجعه تا کاروان مربوطه نسبت به قطعی نمودن ثبت نام اقدام نماید، درصورت عدم مراجعه ظرف 72 ساعت، نام زائر به صورت سیستمی ومکانیزه حذف خواهد شد.
v    با عنایت به اینکه فقط امکان انتخاب یک کاروان از سوی متقاضیان وجود دارد، پیشنهاد می شود شهروندان عزیز چند گزینه را به ترتیب اولویت پیش بینی و یادداشت نمایند تا چنانچه در مرحله اول، انتخاب مورد نظر آنان میسر نشد، نسبت به انتخاب اولویت های بعدی اقدام نمایند.
روش اول ( مراجعه حضوری متقاضی به کاروان ) :
در این روش، شخص متقاضی با در دست داشتن مدارک مثبته ( اصل وتصویر سند سپرده حج، اصل و تصویر کارت ملی) ضمن مراجعه مستقیم به مدیران  کاروان های ذکر شده در این اطلاعیه نسبت به ثبت نام اولیه اقدام می نماید.
روش دوم (غیرحضوری ) :
با مراجعه مستقیم متقاضی به آدرس اینترنتی ذیل قابل انجام خواهد بود: 
http://haj91.haj.ir
لازم به ذکر است بعد از ورود متقاضی به سایت مربوطه،ثبت نام در سه مرحله انجام خواهد شد.
الف-اعتبار سنجی:با ورود اطلاعات قبض ودیعه گذاری اولیه و با کلیک بر روی محل مشخص شده،سامانه بصورت  خودکار اطلاعات قبض را کنترل می نماید.
ب- ثبت نام اولیه درکاروان: پس از تایید قبض ،امکان انتخاب کاروان مورد نظر از فهرست ارائه شده برای متقاضی و همراهانی که می خواهند در یک کاروان قرار گیرند وجود خواهد داشت.
ج- در آخرین مرحله ، کد پیگیری که دقیقا کد ملی شخص خواهد بود برای متقاضی و هر یک از همراهان وی ارائه می گردد.
 
 
ه- هزینه تشرف :
مبلغ دریافت شده در ثبت نام اولیه بانک به صورت علی الحساب بوده و هزینه قطعی سفر بر مبنای مخارجی که برای هر زائر در سال جاری محاسبه شده است،طی قبوض بانکی ویژه حج تمتع سال 1391 توسط زائر به حساب های مربوطه واریز خواهد شد .
- متقاضیان محترم علاوه بر پرداخت هزینه مابه التفاوت به بانک ملی و دریافت قبض مخصوص هزینه سفر حج تمتع ، لازم است  هزينه هاي تکليفي همچون آموزش، رواديد و هزينه دفتر که جمعاً مبلغ چهارصد هزار ريال (000/400 )می باشد را به حساب مدير کاروان واريز نمايند و دريافت هرگونه وجه ديگری تحت هر عنوان مجوزی ندارد .
- پرداخت هزینه عوارض خروج از کشور بر عهده زائر خواهد بود .
- هزینه ونحوه دریافت وجوه قربانی زائران محترم پس از توافق با بانک توسعه اسلامی در عربستان و نهائی شدن قیمت آن از طریق مدیر کاروان اعلام وتوسط زائرین به شماره حسابی که تعیین می شود،پرداخت خواهد گردید.
-بر اساسدستورالعمل سازمان حج وزیارت برای هزینه های شخصی از قبیل ( لباس احرام،پتو، هزینه انتقال به فرودگاه و ...) در یکی از جلسات آموزشی مدیر کاروان با همکاری و همفکری سه نفر از منتخبین زائرین محترم اقدام به تهیه ملزومات سفر نماید و نظارت بر اینگونه هزینه ها نیز به عهده سه نفر نماینده زائرین خواهد بود
و- نقل و انتقال اسناد  :
با توجه به توافق به عمل آمده با سازمان ثبت و اسناد و املاک کشور و بخشنامه شماره 15885/34/1 مورخ 27/9/78 سازمان مذکور ،  آن دسته از افرادی که بنا به هر دلیلی تمایل دارند اسناد حج تمتع خویش را به بستگان درجه یک شامل : ( پدر- مادر- فرزند- خواهر- برادر و همسر ) واگذار نمایند،می توانند  قبل از ثبت نام در کاروان ها مستقیما به دفاتر اسناد رسمی مراجعه و نقل و انتقال را انجام دهند .
 ز- استفاده از گذرنامه بین المللی انفرادی :
بر اساس مصوبه شورای عالی حج و پیرو اطلاعیه های قبلی، امسال نیز از گذرنامه بین المللی برای تشرف به حج تمتع استفاده خواهد شد و با توجه به شرایط خاص این سفر و به منظور سهولت اخذ روادید و برخی امور اجرایی حج ضروری است متقاضیان محترم اقدام به اخذ گذرنامه انفرادی (حتی در صورت تشرف همزمان زوجین) نموده و حداکثر تا نیمه تیرماه سال جاری گذرنامه معتبر خود را به مدیر کاروان مربوطه تحویل نمایند درغیر این صورت مدیر کاروان موظف است نسبت به حذف ایشان و پذیرش فرد یا افراد جایگزین با هماهنگی حج و زیارت استان اقدام نماید.
تذکر مهم : گذرنامه متقاضیان لازم است حداقل تا تاریخ 31/01/1392 دارای اعتبار باشد.
ح- شرایط تشرف مشمولین وظیفه ، نظامیان و مدیران دستگاههای دولتی :
شرایط خروج از کشور مشمولین وظیفه، نیروهای نظامی و انتظامی تابع مقررات مربوطه خواهد بود و سفر آن دسته از مقامات و مدیران دستگاههای اجرایی که قبلا به حج مشرف شده اند تابع مفاد بخشنامه شماره 61689/481 مورخ 4/10/84 دبیر محترم هیات دولت خواهد بود .
 
توضیحات مهم :
- هزینه مسکن هر زائر به تفکیک در مدینه منوره و مکه معظمه بر مبنای وضعیت ساختمان و منطقه ای که در آن سکونت خواهد داشت محاسبه و تعیین گردیده است . لذا یکی از دلایل مهم تفاوت پرداختی در سر جمع هزینه های زائرین،مکان اقامت آنان در هر یک از دو شهر مذکور می باشد .
- تفاوت هزینه های زائرین در هر کاروان ناشی از اختلاف اجاره بهای مسکن می باشد و پس از واریز وجه هزینه سفر به بانک، امکان استرداد ما به التفاوت پرداختی در اسرع وقت مقدور نمی باشد لذا به دلیل جلوگیری از ایجاد مشکلات اجرایی، جابجایی در کاروان ها مقدور نمی باشد. بر این اساس بار دیگر به زائرین محترم تأکید می شود از ابتدا دقت کافی در انتخاب کاروان مورد نظر خود مبذول دارند .
توجه مهم :
 ازکلیه خواهران محترمه انتظار دارد در تمامی طول این سفر روحانی خصوصا زیارت مزار شریف پیامبر اعظم(ص)،فاطمه اطهر(س) وائمه مظلوم بقیع (صلوات الله علیهم اجمعین) با رعایت پوشش کامل اسلامی خود بعنوان نمونه یک زن ایرانی رفتار نمایند. بدیهی است دفاتر زیارتی در هنگام پذیرش زائران گرامی نیز این مهم را مورد توجه قرار خواهند داد.
 

                       روابط عمومی حج و زیارت استان آذربایجان شرقی

 

 

اسامي مديران كاروانهاي حج تمتع 1391 استان آذربايجان شرقي 
شماره تلفن آدرس و نام شركت زيارتي  شهر هزينه سفر مدينه
قبل/بعد
شماره کاروان نام و نام خانوادگی ردیف
  0412-4227768
 0412-3221090 
آذرشهر خ شهید بهشتی شركت صفای مشعر
اسكو خ طالقانی شركت زيارتي حنانه
آذرشهر
 اسكو
47726000 قبل 11001 ناصرملکی خانمیری 1
5251988 اول خ ارتش شمالی جنب پاساژ رضوی شركت زيارتي رنگارنگ سير گيتي تبریز 48726000 قبل 11002 سيد يعقوب فتح الهی 2
50 -5552246 خ آزادی نرسیده به تقاطع شریعتی روبروی دانشگاه هنر دفتر زيارتي آفاق گشت تبریز 56893000 قبل 11003 داود کاظمی نسب 3
  0421-2237258 مراغه خ انقلاب شمالی شركت زيارتي ماهر گشت
عجب شیر اول بلوار شهدا شرکت سپهرگشت 
مراغه
عجب شیر
47726000 قبل 11009 كريم اصغر وند 4
 0423-2240048
0424-6222093 
ميانه - خ خیام جنوبی شركت زيارتي نسيم بقيع
هشترود خ واحدی جنوبی شركت زيارتي نسيم حج 
میانه
هشترود
47393000 قبل 11010 علي عبدی 5
  0422- 8228551
 0421-2227772
ملكان خ چای کنار شركت زيارتي كوثرگشت
مراغه -خ خواجه نصیر مجتمع تجاری پاک شركت زيارتي رخش 
ملکان
مراغه
47726000 قبل 11027 لطف اله تقی زاده 6
4437543 خ 22 بهمن چهارراه قطران، مجتمع عمران دفتر زيارتي كبريا گشت تبریز 56893000 قبل 11112 محمدعلي بلوری 7
4792117  خ آزادی روبروی تالار زمرد شرکت زيارتي آذرآسمان تبریز 48726000 قبل 11190 امامقلي سعادتی 8
5511730 خ امام نرسیده به چهارراه شریعتی روبروی سینما آزادی شركت زيارتي ميلان سير تبریز 48726000 قبل 11198 اسماعيل جباری 9
  0426-2236444
4410809
اهر میدان یادبود شركت زيارتي آلبان گشت
تبريز- خ دامپزشکی روبروی کوی البرز شركت زيارتي ضيوف الرحمن 
اهر
تبريز
47393000 قبل 11211 التفات رنجبر 10
2816928 خ منجم نبش حجتی شركت زيارتي طلعت نور تبریز 56060000 قبل 11212 محمدنمکی 11
3- 5555521 خ امام چهارراه شهید بهشتی نرسیده به بانک سپه شركت زيارتي ايرانسير تبریز 47726000 قبل 11215 حسين خیابانی پور 12
  3350742 چايكنار پشت تامین اجتماعی شركت زيارتي گشت گذار ميقات  تبريز 56893000 قبل 11224 سيدهادي فقيه 13
5247853 خ شمس تبریزی ایستگاه گرو شركت زيارتي تنعيم  تبریز 47726000 قبل 11237 جواد پورعلی 14
  0412-7238862 خ شهید مطهری، شركت زيارتي آسمان حرم كعبه بناب 47726000 قبل 11241 احمدعلي مفرح 15
5408040 خ آزادي اول خ حافظ شركت زيارتي ميقات جحفه تبریز 56893000 قبل 11244 نادر نوفر 16
0432-4120883
0431-2225256 
بستان آباد خ امام شركت زيارتي صفاي حرمين
سراب خ شهید بهشتی شركت زيارتي رضوانسير
سراب
بستان آباد
47726000 قبل 11254 مجيد محمود نسب 17
0472-3220288
 0471-2229157 
صوفيان خ امام شركت زيارتي نسيم كعبه
شبستر روبروي شهرداري شركت شهاب سير
شبستر
صوفيان 
47726000 قبل 11260 غلامعلي سلطانی سیس 18
  0491-2226152 خ المهدی (عج) شركت زيارتي صفاي عرفات مرند 56060000 قبل 11261 عليرضا جباری 19


  • پی دی اف سنتر
  • سیب سفید
  • راهی به سوی آسمان